Dbaj o zdrowie przy biurku. cz. 2
 

Dbaj o zdrowie przy biurku – organizacja stanowiska pracy cz.2

praca przy biurku 2

Dbaj o zdrowie przy biurku – organizacja stanowiska pracy cz.2


Ten artykuł jest kontynuacja części pierwszej, którą znajdziesz tutaj. Poruszyliśmy w niej takie kwestie związane z organizacją stanowiska pracy przy komputerze jak: przepisy prawne, czynniki szkodliwe i uciążliwe, rozmieszczenie wyposażenie biura czy też konstrukcja siedziska. W tej części skupimy się na takich aspektach jak: dobranie biurka, ustawienie monitora i klawiatury oraz zasady prawidłowej pracy przy komputerze.

Odpowiednio dobrane biurko

W kontekście wyposażenia stanowiska pracy przy komputerze bardzo ważne jest starannie dobrane biurko. Powinno być skonstruowane w ten sposób, aby pozwolić na swobodną i bezpieczną pracę nawet przez wiele godzin dziennie. Ponadto na jego blacie powinno być miejsce na ustawienie niezbędnych elementów zestawu komputerowego oraz dodatkowych akcesoriów.

Przy wyborze biurka zwróć uwagę na jego szerokość i głębokość. Parametry te powinny pozwolić na swobodne posługiwanie się komputerem, myszką czy też klawiaturą. Ponadto klawiatura powinna być umieszczana na blacie nie bliżej niż 10 cm od przedniej jego krawędzi. Pracownik powinien móc swobodnie pracować bez konieczności przyjmowania wymuszonej i nieprawidłowej pozycji. Każdy element zestawu należy ustawić w zasięgu kończyn górnych osoby na danym stanowisku.

Dodatkowo wysokość blatu biurka powinna być bezpośrednio dopasowana do wysokości siedziska krzesła. Wszystko po to, aby zapewnić pracownikowi naturalną i bezpieczną pozycję, w tym m.in. minimum kąt prosty przy obsłudze klawiatury i odpowiedni kąt obserwacji monitora w zakresie 20-50° od dołu. Do tego pod blatem biurka swobodnie powinny zmieścić się nogi przy położeniu stóp płasko na podłodze lub na podnóżku. Optymalnym wyborem są biurka z jasnymi i matowymi blatami.

Jakie warunki powinien spełniać monitor?

Podczas pracy należy zadbać o wysokiej jakości monitor nowej generacji, który będzie dużo bezpieczniejszy dla pracownika. Wszystkie znaki i obrazy powinny być czytelne i stabilne. Jeżeli obraz migocze i nie jest wyraźny, to należy czym prędzej naprawić urządzenie lub je wymienić. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Ponadto urządzenie powinno być wyposażone w opcję regulacji kontrastu znaków i jaskrawości. Dzięki temu użytkownik dopasuje to bezpośrednio do swoich potrzeb. Dobrym wyborem są monitory z opcją regulowania ustawienia, dzięki czemu można modyfikować ich pochylenie. Kupując wyposażenie do biura, zadbaj o to, aby wybrane urządzenie posiadało warstwę antyodbiciową i dodatkowe filtry. Monitor powinien znajdować się w odległości 40-75 centymetrów od oczu pracownika.

 

Wytyczne dotyczące klawiatury

Wytyczne dotyczące klawiatury mają zastosowanie w przypadku komputerów, gdzie stanowi ona osobny element wyposażenia. Nie ma to zastosowania do laptopów, gdzie klawiatura jest ich integralną częścią. Każdorazowo należy zadbać o to, aby pracownik mógł przyjąć swobodną i wygodną pozycję w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Dodatkowe wskazówki dotyczą tego, aby klawiatura posiadała:

– odpowiednią wysokość;
– możliwość regulacji kąta nachylenia jej ustawienia w przedziale 0-15°.

Najlepszym wyborem są nowoczesne klawiatury o matowej powierzchni oraz z czytelnymi i kontrastowymi znakami.

 

Jak pracować przy komputerze?

Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, należy stosować się do określonych zasad pracy na stanowisku z komputerem. Pomieszczenie biurowe lub robocze powinno być codziennie wietrzone. Ekran monitora należy czyścić za pomocą dedykowanych i bezpiecznych dla niego środków. Do tego rekomenduje się przeplatanie pracy w pozycji siedzącej przy komputerze z wykonywaniem innych obowiązków. Jeżeli to niemożliwe na danym stanowisku, to należy robić sobie regularne przerwy. Wszystko po to, aby zadbać o odciążenie wzroku oraz mięśni i stawów.

 

Obowiązku pracodawcy

Oczywiście to obowiązkiem pracodawcy jest przygotowanie prawidłowego stanowiska pracy przy komputerze. Musi ono spełniać minimalne warunki określone w Rozporządzeniu i związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jeżeli pracodawca unika spełnienia tych wymogów, to pracownik powinien zwrócić mu na to uwagę. Wszystko ze względu na swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Organami mogącymi kontrolować firmy i sprawdzającymi prawidłową organizację stanowisk pracy przy komputerze są Państwowa Inspekcja Pracy i Państwowa Inspekcja Sanitarna.

 

 

 



Zadzwoń teraz