Profesjonalne szkolenia BHP Gdynia, Trójmiasto.
 

Jak unikać wypadków w drodze do pracy? Profesjonalne szkolenia BHP.

BHP droga do pracy

Jak unikać wypadków w drodze do pracy? Profesjonalne szkolenia BHP.

Wypadki w drodze do pracy lub z pracy zdarzają się bardzo często. Najczęściej są to zdarzenia komunikacyjne. Przepisy mówią, że zdarzenie takie może być sklasyfikowane jako wypadek w momencie, gdy nastąpiło podczas przemieszczania się do miejsca lub z miejsca wykonywania obowiązków i odbywało się w sposób nieprzerwany, najkrótszą lub najwygodniejszą (ze względów komunikacyjnych) drogą.

Przeczytaj, jak unikać wypadków, które mogą zdarzyć się w drodze do i z pracy. Przekaż te informacje pracownikom.

Rodzaje wypadków, które mogą zdarzyć się w drodze do i z pracy

Najczęstszym zdarzeniem potencjalnie niebezpiecznym podczas przemieszczania się z pracy i do pracy jest oczywiście zdarzenie komunikacyjne. Może to być stłuczka, wypadek samochodowy, potrącenie lub np. spadnięcie z roweru. Każde zdarzenie, podczas którego może dojść do trwałego lub tymczasowego uszczerbku na zdrowiu, lub które jest potencjalnie niebezpieczne dla życia, należy zakwalifikować jako wypadek w drodze do lub z pracy.

Podział wypadków uzależniony jest od charakteru trasy, którą pokonuje pracownik. Istotne jest również to, że prawo uznaje tego typu zdarzenie jako wypadek również w odniesieniu do uczniów oraz studentów.

Może zdarzyć się, że podczas pokonywania drogi do pracy lub z pracy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia losowego. Na pracownika może spaść gałąź, może zostać przypadkowo uderzony, przechodząc obok placu budowy, a nawet paść ofiarą napaści. Wszystkie te nagłe i nieprzewidziane zdarzenia również należy określić jako wypadki.

Określenie zagrożeń i budowanie świadomości

Jeżeli oczekujesz od swoich pracowników, aby byli oni bardziej ostrożni podczas pokonywania drogi do pracy i z pracy, konieczne będzie:

● określenie zagrożeń – często trzeba to zrobić indywidualnie lub w oparciu o zdefiniowane grupy pracowników;
● zbudowanie świadomości pracowników w kwestii zagrożenia, jakie stanowi pokonywanie drogi komunikacyjnej;
● zaproponowanie rozwiązań w zakresie zmniejszenia ryzyka doprowadzenia do zdarzenia potencjalnie niebezpiecznego.

Określenie zagrożeń i budowanie świadomości poprzez szkolenia to zadanie dla fachowców. Warto, abyś powierzył je nam – Inżynierii BHP. Przygotujemy zarówno Ciebie, jak i Twoich pracowników pod kątem merytorycznym. Dzięki temu ich droga z i do pracy stanie się bezpieczniejsza.

Co zrobić, gdy wypadek się zdarzy?

Zbudowanie świadomości i poszerzenie wiedzy jest gwarancją tego, że liczba wypadków na trasie komunikacyjnej się zmniejszy. Niemniej wypadek zawsze może się zdarzyć, często jest on niezależny od pracownika. Mimo to pracownik zawsze powinien wiedzieć, jak postąpić w sytuacji, gdy wypadek się zdarzy.

Jeżeli wypadek miał miejsce, oczywiste jest, że należy podjąć kroki, które mają na celu ochronę zdrowia i życia. Gdy niebezpieczeństwo zostanie zażegnane, konieczne jest przejście przez drogę urzędową zgodnie z przepisami.

Pracownik może poinformować Ciebie – jako pracodawcę – o wystąpieniu zdarzenia potencjalnie niebezpiecznego z jego udziałem. Ty zaś musisz ustalić wszystkie okoliczności wypadku na podstawie zeznań poszkodowanego, świadków oraz informacji zebranych przez policję, straż pożarną lub pracowników medycznych.

Profesjonalne szkolenia zmniejszają liczbę wypadków

Szkolenie i poszerzanie wiedzy zawsze zwiększa bezpieczeństwo, zarówno podczas pracy, jak i w drodze do i z niej. Zainwestuj w solidne szkolenia dla swoich pracowników. Zadbaj o ich bezpieczeństwo nie tylko na terenie firmy.

Skorzystaj z naszych usług i zbuduj świadomość dotyczącą bezpieczeństwa swoich pracowników. Wybierz specjalistów i postaw na Inżynierie BHP.Zadzwoń teraz