22 sie Wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy dla budynków
Budynki, w których znajdują się pomieszczenia pracy, muszą spełniać określone wymogi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pod uwagę brane są przepisy zawarte w ustawie Prawo budowlane oraz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymogi, które muszą spełnić takie obiekty budowlane.
W artykule...
Obowiązki pracodawcy
Oczywiście pracodawca musi spełnić określone obowiązki, aby budynek mógł być użytkowany do pracy. Przede wszystkim musi zapewnić, że budowa lub przebudowa budynku będzie prowadzona na podstawie projektów, w których uwzględnione zostały niezbędne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto każde pomieszczenie powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy oraz liczby wykonujących ją pracowników. Obiekty budowlane przeznaczone do pracy powinny być utrzymywane w dobrych warunkach sanitarnych. Eksploatowane w nich urządzenia muszą być regularnie sprawdzane i spełniać przepisy BHP.
Wymogi związane z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego
Obiekty budowlane z pomieszczeniami pracy muszą również spełniać wymagania związane z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 9 marca 2011 roku. Zgodnie z nim budynek musi spełniać warunki związane m.in. z:
– ochroną przed hałasem;
– bezpieczeństwem pożarowym;
– nośnością i statecznością konstrukcji;
– bezpieczeństwem użytkowania i dostępnością;
– higieną, zdrowiem i środowiskiem;
– zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych;
– izolacyjnością cieplną;
– oszczędnością energetyczną;
– stanem technicznym;
– i inne.
Warto zapoznać się ze szczegółowymi zapisami tego rozporządzenia.
Użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem
Każdy obiekt budowlany powinien być użytkowany tylko zgodnie z jego przeznaczeniem. Zasada ta dotyczy również budynków z pomieszczeniami pracy. Jednocześnie pracodawca musi dbać o to, aby budynek nie ulegał znacznemu pogorszeniu jego sprawności technicznej i właściwości użytkowych. Wiąże się to m.in. z regularnie prowadzonymi pracami serwisowymi i remontowymi. W przypadku zakładów produkcyjnych niezbędne jest wyposażenie ich w urządzenia, które likwidują lub neutralizują szkodliwe działanie prowadzonej produkcji na pracowników oraz środowisko naturalne. Do tego typu urządzeń zaliczane są te odpowiedzialne m.in. za:
– tłumienie hałasu;
– oczyszczanie ścieków;
– odpylanie i oczyszczanie gazów odlotowych;
– zapobieganie działaniu promieniotwórczemu;
– zapobieganie innym szkodliwym dla zdrowia czynnikom.
Obowiązki projektanta budynku z pomieszczeniami pracy
W przypadku budynków z pomieszczeniami pracy określone wymagania dotyczą również projektanta. Ten musi zadbać m.in. o to, aby w określonych przypadkach w fazę projektowania zaangażowane były osoby posiadające niezbędne uprawnienia budowlane. Ponadto jego zadaniem jest zapewnienie zgodności projektu technicznego z planem zagospodarowania działki, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Kolejnym obowiązkiem projektanta jest przygotowanie dedykowanej informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ze względu na specyfikę danego budynku oraz uzyskanie niezbędnych opinii, sprawdzeń i pozwoleń, które wynikają bezpośrednio z przepisów Prawa budowlanego.
Niezbędne opinie projektu
Projekt budowlany dotyczący budynków z pomieszczeniami pracy musi posiadać następujące opinie:
– opinia dotycząca spełnienia wymagań higienicznych i zdrowotnych;
– opinia zgodności projektu z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej.
Ponadto projekt budynku powinien być uzgodniony pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy. Pod uwagę brane są m.in. zasady związane z ergonomią. Wszystko po to, aby pomieszczenia pracy były w pełni dopasowane do potrzeb pracowników, oczekiwań pracodawcy oraz gwarantowały najwyższy poziom bezpieczeństwa. W przeciwnym razie budynek może zostać zaopiniowany negatywnie oraz niedopuszczony lub wykluczony z możliwości wykonywania w nim obowiązków służbowych.