Minimalne temperatury w pracy – przepisy BHP a magazyn
 

Minimalne temperatury w pracy – przepisy BHP a magazyn

temperatury praca

Minimalne temperatury w pracy – przepisy BHP a magazyn

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest utrzymanie właściwych warunków w trakcie pracy. Dotyczy to nie tylko np. unikania zagrożeń, ale także dbania o odpowiednią temperaturę. Jej zakres regulowany jest przez przepisy. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz zminimalizować ryzyko zachorowań, a także ewentualnych wypadków na stanowisku pracy. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie kluczowe informacje z tego obszaru.

 

Dlaczego utrzymanie właściwej temperatury powietrza jest tak ważne?

 

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto dbać o odpowiednie środowisko termiczne w pracy. Temperatura ma bezpośrednie przełożenie m.in. na: samopoczucie i zdrowie pracownika, a także jego wydajność na stanowisku. Dbanie o optymalne warunki cieplne to obowiązek pracodawcy wynikający z przepisów BHP. Przyjmuje się, że temperatura powinna być dostosowana do specyfiki danego stanowiska. Pod uwagę bierze się m.in. standardowe ubranie użytkowane przez pracownika w danym miejscu, a także warunków otoczenia. Pracownikowi nie powinno być ani zimno, ani gorąco. W dużym skrócie oznacza to, że nasz organizm powinien znajdować się w stanie równowagi cieplnej.

 

Wpływ na stan równowagi cieplnej mają takie parametry powietrza, jak:

 

  • temperatura;
  • promieniowanie cieplne;
  • prędkość ruchu powietrza (ew. siła wiatru, przeciągi);
  • wilgotność względna;
  • wykonywana przez pracownika aktywność fizyczna;
  • metabolizm organizmu;
  • stosunek pola powierzchni ciała zabezpieczonego odzieżą do pola powierzchni ciała odkrytego;
  • izolacyjność cieplna odzieży;
  • temperatura powierzchni odzieży.

 

Wskazuje to na to, że pracodawca powinien zadbać o najdrobniejsze detale w tym zakresie.

 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

 

Zakres temperaturowy na stanowiskach roboczych warunkowany jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami.

Zgodnie z jej zapisami obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie temperatury, która jest odpowiednia dla danego typu pracy, jednak nie powinna być niższa niż 14°C. Wyjątek stanowią sytuacje, w których utrzymanie takiej temperatury jest niemożliwe ze względu na procesy technologiczne czy też fakt pracy w warunkach zewnętrznych, w chłodni itd. Kolejnym wyjątkiem są pomieszczenia, w których wykonuje się lekką pracę fizyczną oraz pomieszczenia przeznaczone do pracy biurowej. W ich przypadku minimalna temperatura to 18°C.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować się z branżowym ekspertem. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu możemy pokierować się w całym procesie i wskazać na obowiązujące Cię progi temperaturowe.

 

Jakie warunki temperaturowe powinny panować w magazynie?

 

Sporo trudności w ocenie przepisów mają osoby zarządzające pomieszczeniami magazynowymi. Jasne jest, że nie można traktować ich 1:1 tak jak pomieszczeń biurowych czy zakładów produkcyjnych. Co do zasady magazyn powinien być traktowany jako pomieszczenie pracy. Jeżeli pracownicy spędzają w nim w trakcie jednej doby minimum dwie godziny, to wówczas temperatura w nim powinna wynosić minimum 14°C.

W przypadku magazynów bez stałej obsługi minimalna temperatura powinna wynosić 5°C. Osoby zarządzające magazynami i składami ze stałą obsługą pracowników znajdujących się w okryciach zewnętrznych lub wykonujących pracę fizyczną, powinny zadbać o utrzymanie minimalnej temperatury na poziomie 14°C. Pomieszczenia przy magazynach przeznaczone do przebywania pracowników w okryciach zewnętrznych w pozycjach siedzących powinny mieć minimalną temperaturę powietrza 16°C. Jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniem przy magazynie, gdzie nie wykonuje się pracy fizycznej w sposób ciągły i przebywa się bez okrycia wierzchniego, to minimalna temperatura powinna wynosić 20°C.

Chcesz wiedzieć więcej lub potrzebujesz profesjonalnego wsparcia? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem. Jako Inżynieria BHP od lat pomagamy przedsiębiorcom we wdrażaniu oraz przestrzeganiu przepisów BHP.

 



Zadzwoń teraz