Wentylacja w pomieszczeniach pracy – co warto wiedzieć?
 

Pomieszczeniach pracy i ich wentylacja

Wentylacja

Pomieszczeniach pracy i ich wentylacja

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego na stanowisku pracy. W tym celu stosuje się instalację wentylacyjną i klimatyzacyjną. Z tego artykułu dowiesz się kluczowych informacji na temat wentylacji w pomieszczeniach pracy. Sprawdź, czym powinna się ona charakteryzować, aby była zgodna z prawem.

 

Jakie przepisy prawne reguluję tę kwestię?

Zastosowanie ma tu rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Akt ten obejmuje również pomieszczenia robocze. Wskazuje m.in. na to, jakie warunki powinno spełniać powietrze w środowisku wewnętrznym. 

 

Podstawowe informacje o wentylacji w pomieszczeniach pracy 

Zgodnie z prawem pracodawca ma obowiązek zapewnienia wentylacji we wszystkich pomieszczeniach pracy. Wszystko po to, aby z wnętrz usuwać zużyte i zanieczyszczone powietrze i w jego miejsce wtłaczać czyste powietrze zewnętrzne. W tym celu może zastosować wentylację naturalną lub mechaniczną, a rodzaj instalacji dobiera się bezpośrednio do danego zastosowania. 

Wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna jest obowiązkowa w:

  • pomieszczeniach bez otwieranych okien;
  • pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi;
  • innych pomieszczeniach, w których wymagana jest wymiana powietrza ze względów bezpieczeństwa, zdrowotnych lub technologicznych. 

 

Dodatkowo w pomieszczeniach zagrożonych wydzielaniem lub przenikaniem szkodliwych substancji, lub substancji palnych wymagane jest stosowanie awaryjnej wentylacji wywiewnej z możliwością uruchomienia wewnątrz, lub na zewnątrz pomieszczenia. W szczególnych sytuacjach montuje się również odciągi miejscowe. 

 

Charakterystyka wentylacji naturalnej 

Jak sama nazwa wskazuje, naturalna wentylacja zachodzi na skutek działania naturalnych sił przyrody (np.: siła naporu wiatru, siła wyporu termicznego). Wymiana powietrza zachodzi na skutek różnicy gęstości powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczenia. Powietrze wtłaczane jest za pomocą kanałów wywiewnych. Taka konstrukcja nosi miano wentylacji grawitacyjnej. Zastosowanie dodatkowych elementów wspomagających i otworów to aeracja. 

W budynkach przemysłowych, użyteczności publicznej, garażach, szkołach i budynkach mieszalnych o wysokości do 25 m stosuje się wentylację grawitacyjną. Jej zadaniem jest zapewnienie stałej wymiany powietrza w każdym pomieszczeniu roboczym. Skuteczność tego typu instalacji spada w okresie letnich upałów, gdy występuje niewielka różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniami roboczymi a środowiskiem zewnętrznym. 

W kategorii wentylacji naturalnej to grawitacyjna jest najpowszechniejsza. Inne rodzaje to:

  • eksfiltracja;
  • infiltracja;
  • przewietrzanie. 

 

Charakterystyka wentylacji mechanicznej

Alternatywę stanowi wentylacja mechaniczna. Jej działanie opiera się na urządzeniach mechanicznych lub strumieniowych zasilanych prądem. Ich zadaniem jest wprowadzenie powietrza w ruch. W wentylacji mechanicznej wykorzystuje się różnicę ciśnienia w sieci rozprowadzającej powietrze. Obowiązkowe jest stosowanie tego typu instalacji w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w pomieszczeniach roboczych, gdzie wentylacja naturalna jest niewystarczająca do utrzymania odpowiedniej jakości powietrza. 

W ramach wentylacji mechanicznej stosuje się:

  • wentylację wywiewną;
  • wentylację nawiewną;
  • wentylację nawiewno-wywiewną.

 

Rodzaj dostosowuje się od konkretnego budynku, specyfiki jego użytkowania oraz zagrożeń, które w nim występują. Wszystko po to, aby spełnić normy związane z jakością powietrza w środowisku wewnętrznym, w tym w pomieszczeniach pracy. 

 

Zadbaj o wydajną wentylację 

Zachęcamy każdego pracodawcę do weryfikacji wydajności wentylacji w pomieszczeniach pracy oraz do spełniania wymogów stawianych przez przepisy prawa. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie możesz skonsultować z naszym ekspertem. Utrzymanie sprawnej wentylacji to klucz do zwiększenia bezpieczeństwa na stanowisku pracy. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.



Zadzwoń teraz