Podział czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych w BHP
 

Podział czynników w BHP – niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe

czynniki BHP

Podział czynników w BHP – niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe

W wielu sektorach pracownicy narażeni są na różnego rodzaju zagrożenia. Zgodnie z przepisami BHP czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe dzieli się na kilka kategorii. Zadaniem pracodawcy jest zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na pracowników poprzez zastosowanie środków ochrony i przestrzeganie przepisów. Z tego artykułu dowiesz się, jak jest podstawowy podział tych zagrożeń.

 

Czynniki niebezpieczne powodujące urazy

 

Pierwszą z kategorii są czynniki, które mogą powodować uraz pracownika podczas pracy. Wypadek w pracy może być konsekwencją nieprawidłowego użytkowania maszyny, jej awarii, pożaru czy też innych zjawisk. Podstawowy podział czynników niebezpiecznych tego typu zgodnie z przepisami BHP obejmuje:

  • elementy ruchome i luźne;
  • elementy ostre i wystające;
  • poparzenie;
  • porażenie prądem elektrycznym;
  • przemieszczanie się ludzi;
  • pożar lub/i wybuch.

 

Są to fizyczne czynniki, które trudno przewidzieć, ponieważ występują zazwyczaj w sposób nagły. To sprawia, że zagrożenie jest naprawdę poważne i warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Czynniki szkodliwe i uciążliwe

 

Zdecydowanie bardziej rozbudowany jest podział na czynniki szkodliwe i uciążliwe, które oddziałują na pracownika na stanowisku roboczym. Charakterystyczne jest to, że mogą one oddziaływać długotrwale, powodując realne zagrożenie, w tym trwałe lub przejściowe osłabienie sprawności psychicznej i fizycznej pracownika. Ich skutkiem mogą też być poważne choroby zawodowe charakterystyczne dla danej grupy zawodowej.

 

Czynniki fizyczne

 

Do podstawowych czynników fizycznych zagrażających pracownikowi na stanowisku pracy należą:

  • wibracja (ogólna i działająca na człowieka poprzez kończyny górne);
  • hałas ustalony i nieustalony, hałas ultradźwiękowy, hałas infradźwiękowy;
  • pyły przemysłowe;
  • promieniowanie laserowe;
  • promieniowanie jonizujące;
  • promieniowanie optyczne (ultrafioletowe, podczerwone i widzialne);
  • mikroklimat;
  • pole elektrostatyczne;
  • pole elektromagnetyczne o niskiej lub wysokiej częstotliwości.

 

Czynniki chemiczne

 

Na stanowisku roboczym na pracownika mogą oddziaływać również czynniki chemiczne w postaci substancji i mieszanin. Dzieli się je na zagrożenia fizyczne, dla zdrowia i dla środowiska.

Zagrożenia fizyczne to:


– palne;
– wybuchowe;
– żrące;
– utleniające;
– sprężone gazy.

Zagrożenia dla zdrowia to:


– uczulające;
– mutagenne;
– rakotwórcze;
– toksyczne (w tym ostra toksyczność);
– żrące.

Zagrożenia dla środowiska to wszelkiego rodzaju substancje chemiczne negatywnie oddziałujące na środowisko, w tym m.in. przenikające do wód gruntowych itd.

 

Czynniki biologiczne

 

Trzecią z podkategorii są czynniki biologiczne, które przy długotrwałym oddziaływaniu na człowieka wywołują negatywne konsekwencje. Wśród nich wymieniane są:


– makroorganizmy roślinne i zwierzęce;
– makroorganizmy roślinne i zwierzęce (np.: bakterie, grzyby, wirusy, riketsje, pierwotniaki oraz wytwarzane przez nie alergeny i toksyny).

 

Czynniki psychofizyczne

 

Czwartą z podkategorii są czynniki psychofizyczne. Wśród nich wymieniane są występujące na stanowisku pracy:


– obciążenia psychonerwowe;
– obciążenia fizyczne (statyczne i dynamiczne).

 

Czynniki społeczne

 

Piątą z podkategorii wymienianych w przepisach BHP są czynniki społeczne. W pracy występują określone zależności, powiązania i kontaktu pomiędzy współpracownikami równego szczebla czy też pomiędzy przełożonymi i podwładnymi. Mogą one stanowić obciążenie psychiczne i skutkować problemami zdrowotnymi.

 

Jak sobie z tym poradzić?

 

Jak radzić sobie z występującymi w pracy czynnikami niebezpiecznymi, szkodliwymi i uciążliwymi? W tym celu warto skonsultować się z profesjonalistami. Kompleksowe wsparcie w zakresie wdrażania przepisów BHP i wysokich standardów ochrony zdrowia pracowników oferują nasi specjaliści. Dokładnie zapoznamy się ze specyfiką Twojej firmy oraz z zagrożeniami, które w niej występują? Na tej podstawie przygotujemy dla Ciebie dedykowane wytyczne wdrożeniowe oraz poprowadzimy Cię przez cały proces, dbają o bezpieczeństwo pracowników. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem.

 

 



Zadzwoń teraz