Ochorna słuchu
 

Ochrona słuchu – Inżynieria BHP

Ochrona słuchu

Ochrona słuchu – Inżynieria BHP

Jeżeli na stanowisku roboczym przekraczane jest natężenie maksymalnie dopuszczalnego hałasu, to niezbędne jest stosowanie środków ochrony słuchu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby tego typu środki wdrażać również przy mniejszym hałasie. Z tego artykułu dowiesz sie, jaki jest obowiązujący podział środków ochrony słuchu, jak z nich korzystać oraz na jakiej podstawie je dobierać. Zapraszamy do lektury.

 

Czym kierować się przy doborze środków ochrony słuchu?

 

Oczywiście każdy ochronnik słuchu powinien być dobierany na podstawie dokładnej analizy. Pod uwagę należy wziąć nie tylko funkcje produktu, ale również jakość jego wykonania, posiadane certyfikaty oraz środowisko robocze, w którym będzie wykorzystywany. Kluczowe czynniki doboru środków ochrony słuchu to m.in.:

 

  • posiadanie znaku CE;
  • spełnienie wymagań w zakresie tłumienia dźwięku o określonym natężeniu;
  • współdziałanie z innymi środkami ochrony indywidualnej (np.: okulary, hełmy);
  • środowisko pracy i zakres działania ochronników słuchu;
  • komfort użytkowania;
  • ewentualne zaburzenia zdrowia pracownika.


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.

 

Jak stosować środki ochrony słuchu?

 

Wszystkie ochronniki słuchu powinny być stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem, w tym dołączoną instrukcją. Bardzo ważne jest to, aby środki ochrony słuchu były noszone cały czas w miejscach, gdzie występuje szkodliwy poziom hałasu, w tym zarówno na stanowisku roboczym, jak i w innych miejscach w firmie, gdzie natężenie dźwięków przekracza maksymalne stężenie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Każde zdjęcia środka ochrony sprawia, że maleje skuteczność jego działania. Może to zwiększać ryzyko wystąpienia problemów ze słuchem, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do jego utraty.

 

Podział ochronników słuchu

 

Co do zasady środki ochrony słuchu dzieli się na nauszniki przeciwhałasowe oraz wkładki przeciwhałasowe. W każdej z tych kategorii znajdują się produkty różniące się budową, przeznaczeniem oraz skutecznością działania.

 

Nauszniki przeciwhałasowe

 

Nauszniki przeciwhałasowe składają się z tzw. czas tłumiących. Te nakładane są na małżowiny uszne i przylegają do głowy użytkownika. Czasze te wypełnione są specjalnym materiałem, którego zadaniem jest tłumienie dźwięku. Dzięki temu do uszu pracownika dociera hałas o akceptowalnym natężeniu, który nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. Standardowo czasze tłumiące są połączone ze sobą sprężyną dociskową, która wykonywana jest z tworzywa sztucznego lub metalu. Produkty te dostępne są w wersji standardowej oraz w rozmiarach ograniczonych. Te ostatnie przeznaczone sa dla pracowników, którzy mają szczególne rozmiary głów (małe lub duże).

 

Nauszniki przeciwhałasowe mocowane do hełmu

 

Te środki ochrony charakteryzują się tym, że są bezpośrednio mocowane do przemysłowego hełmu roboczego. Montaż wykonuje się z użyciem półsprężyn, dzięki czemu można regulować poziom przylegania czaszy do małżowiny usznej.

 

Hełmy przeciwhałasowe

 

Mają większe rozmiary od nauszników i chronią niemal całą głowę, w tym ucho zewnętrzne. Konstrukcja tego środka ochrony wpływa na redukcję przedostawania się szkodliwych hałasów drogą powietrzną do czaszki, a następnie przewodzeniem kostnym do ucha wewnętrznego. Pod tym względem hełmy są skuteczniejsze od nauszników.

 

Wkładki przeciwhałasowe

 

Te środki ochrony stosowane są bezpośrednio w przewodzie słuchowym lub w taki sposób, aby szczelnie go zakrywały. Wkładki mogą posiadać dodatkową sprężynę dociskową lub sznurek. Na rynku dostępne są modele jednorazowe oraz te przeznaczone do wielokrotnego użytku.

 

Wkładki przeciwhałasowe kształtowane przez użytkownika

 

To specjalny rodzaj wkładek, które wykonywane są ze ściśliwych materiałów. Dzięki temu użytkownik może dopasować ich budowę i rozmiar bezpośrednio do swoich potrzeb. Pozwala to na zwiększenie skuteczności ochrony słuchu. Wkładki należy ścisnąć, a następnie umieścić w przewodzie słuchowym. Tam dojdzie do ich samoczynnego rozszerzenia się, dzięki czemu dobrze zabezpieczą przewód słuchowy przed przedostawaniem się do niego hałasów.

 

Wkładki przeciwhałasowe formowane indywidualnie

 

Ciekawym wyborem są wkładki przeciwhałasowe produkowane na indywidualne zamówienie użytkownika. Powstają one po zebraniu wymiarów przewodów słuchowych. Następnie są produkowane w ten sposób, aby idealnie wpasowywały się w potrzeby danego pracownika. Dzięki temu świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przed przedostawaniem się hałasu do przewodu słuchowego. Ze względu na personalizację zamówienie tego typu środki ochrony słuchu są odpowiednio droższe.

 

Wkładki przeciwhałasowe formowane przez producenta

 

To standardowe wkładki produkowane przez producentów w różnych rozmiarach. Należy dopasować taki, który najbardziej odpowiada przewodowi słuchowemu użytkownika. Tego typu środki powstają z różnych materiałów, w tym m.in.: silikonu, waty, tworzywa sztucznego czy też gumy. Są powszechnie dostępne i relatywnie tanie.

 

Wkładki przeciwhałasowe ze sprężyną dociskową

 

Te modele wkładek posiadają w standardzie sprężynę dociskową. Jej zadaniem jest utrzymywanie ochronników w odpowiedniej pozycji w trakcie pracy. Modele te dostępne są w wariancie formowanym przez użytkownika lub przez producenta. Można dopasować je bezpośrednio do swoich potrzeb i preferencji.

 

Niepasywne środki ochrony słuchu

 

Specjalną grupę stanowią tzw. niepasywne środki ochrony słuchu. W dużym skrócie są to produkty z dodatkowymi funkcjami, w tym z możliwością regulowania poziomu tłumionego hałasu. Standardowo wyposażane są w dodatkowe elementy elektroniczne i mechaniczne. Do tego typu środków ochrony słuchu należą m.in.:

 

  • ochronniki słuchu o regulowanym tłumieniu (w tym pasywne ochronniki słuchu o regulowanym tłumieniu);
  • ochronniki słuchu z aktywną redukcją hałasu (ANR);
  • ochronniki słuchu o płaskiej charakterystyce tłumienia;
  • ochronniki słuchu z urządzeniami do komunikacji (przewodowej lub bezprzewodowej).

 

Bardzo ważna jest rola pracodawcy w edukacji pracowników w zakresie korzystania ze środków ochrony słuchu, a także z egzekwowania tego obowiązku. To klucz do tego, aby zadbać o zdrowie pracowników i redukować ryzyko ewentualnych wypadków. Jako Inżynieria BHP doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego wspieramy naszych klientów w tym procesie. Oferujemy również wysokiej jakości środki ochrony słuchu. Pomożemy Ci w ich doborze.

 

 



Zadzwoń teraz