18 wrz Ochrona – porażenie prądem elektrycznym
Każde urządzenie elektryczne w przedsiębiorstwie powinno być wykorzystywane zgodnie z jego przeznaczeniem i zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed porażeniem prądem elektrycznym, co może mieć tragiczne skutki. Z tego artykułu dowiesz się, jakie obowiązki powinien spełnić pracodawca i jakie rozwiązuje się w obszarze ochrony przed tym zagrożeniem na stanowisku pracy, gdzie istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym.
W artykule...
Pośrednie i bezpośrednie działanie prądu na człowieka
Porażenie prądem elektrycznym człowieka następuje w momencie, gdy przez jego ciało przepływa prąd. Należy się przed tym bezwzględnie wystrzegać. Prąd może oddziaływać na człowieka pośrednio oraz bezpośrednio. Bezpośrednie działanie obserwuje się w momencie, gdy ciało człowieka lub jego część włączane są w obwód elektryczny i przebiega po nim prąd. Pośrednie działanie to takie, które jest następstwem uszkodzeń i urazów odnoszonych bez przepływu prądu przez ciało człowieka. Taka sytuacja występuje w momencie porażenia łukiem elektrycznym. Na skutek tego człowiek może się przewrócić lub spaść z wysokości. W skrajnych przypadkach może się to skończyć się zgonem lub trwałym kalectwem.
Jak prąd wpływa na człowieka?
Prąd może mieć zróżnicowany wpływ na człowieka. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem prądu mamy do czynienia oraz jakie jest jego natężenie. Prąd stały powoduje skutki elektrolityczne. Polegają one na modyfikacji stężenia jonów po obu stronach błony komórkowej. W efekcie występuje zaburzenie czynności komórek w organizmie człowieka. Prąd zmienny może powodować: uszkodzenie mięśni i kości, działanie cieplne, działanie na układ nerwowy, działanie na krążenie krwi i oddychanie.
Od czego zależy stopień porażenia prądem i wywołane nim szkody w organizmie?
Oczywiście każde porażenie prądem może mieć inne konsekwencje. Ich rodzaj oraz skala zależą m.in. od: rodzaju prądu, jego natężenia, częstotliwości, czasu oddziaływania na organizm oraz drogi przepływu przez ciało człowieka. Niebezpieczne skutki dla człowieka pojawiają się już przy natężeniu rażenia większym niż 15 mA. Najdotkliwsze konsekwencje porażenia prądem to m.in.: zgon, zatrzymanie akcji serca, utrata przytomności, oparzenia, migotanie komór serca, znamiona prądowe, zaburzenia systemu nerwowego, silny wstrząs, bardzo silne skurcze, utrudniony oddech, wzrost ciśnienia krwi, silny skurcz ramion i inne. Właśnie dlatego za wszelką cenę należy się tego wystrzegać, stosując skuteczne środki ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Ich zadaniem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadku.
Urządzenia i instalacje wykorzystuj zgodnie z ich przeznaczeniem
Wszystkie urządzenia i instalacje elektryczne powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Ponadto należy zadbać o ich wykonanie w ten sposób, aby nie narażały pracowników na: porażenie prądem, szkodliwe oddziaływanie pól elektromagnetycznych i przepięcie atmosferyczne. Do tego nie mogą stanowić zagrożenia wybuchowego, pożarowego oraz jakiegokolwiek innego zagrożenia dla pracowników.
Rekomendowane środki ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym
Podczas eksploatacji urządzeń zasilanych prądem należy stosować techniczne i organizacyjne środki ochrony. W ich ramach należy zapewnić pracownikom ochronę przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim. To tzw. ochrona podstawowe i dodatkowa. W ramach jednoczesnej ochrony przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim stosuje się m.in. niskie napięcia bezpieczne SELV (bardzo niskie napięcie bezpieczne) oraz PELV (bardzo niskie napięcie ochronne). Do tego stosuje się środki ochrony osobistej, które powinny być dostosowane do realnego zagrożenia. Ponadto nie mogą wpływać na zwiększenie ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Każdy środek ochrony powinien być dostosowany do warunków panujących na danym stanowisku pracy. Do podstawowych środków tego typu należą: obuwie elektroizolacyjne, rękawice elektroizolacyjne, hełmy ochronne czy sprzęt ochrony oczu i twarzy chroniący przed łukiem elektrycznym.
Zachęcamy do stosowania najwyższych zasad bezpieczeństwa i ochrony przed porażeniem elektrycznym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z ekspertem branżowym. Jako Inżynieria BHP od lat wspieramy przedsiębiorców w wypełnianiu norm w tym obszarze.