Obsługa BHP podczas pandemii

Obsługa BHP podczas pandemii

Na pracodawcy niezależnie od warunków, ciąży odpowiedzialność zagwarantowania swoim pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Sytuacja związana z kolejnymi obostrzeniami jest bardzo dynamiczna, przez co nietrudno zgubić się w gąszczu informacyjnym.  

Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas przystosowywania Twojej firmy do obecnych, nietypowych czasów. 

Jak stworzyć bezpieczne miejsce pracy? 

W sytuacji, gdy zachorowania szybują ostro w górę, warto zastosować metodę pracy zdalnej. Oczywiście, jeżeli w Twoim biznesie jest taka możliwość. Dzięki przeniesieniu na przykład pracy biurowej w model zdalny masz pewność, że pracownicy nie tłoczą się w jednym pomieszczeniu. Praca zdalna może wydawać się mniej wydajna, jednak dzięki niej nie ryzykujesz całkowitego wykluczenia pracownika na czas choroby. Co najważniejsze, nie ryzykujesz także zdrowia swoich podopiecznych. 

Niestety nie wszystkie gałęzie działalności można przenieść w model pracy zdalnej. Z tego powodu, na przykład w punktach obsługi klientów warto zastosować szyby ze szkła akrylowego, czyli popularnego plexiglas. Warto wtedy zostawić około 20 centymetrów przestrzeni pod szybą, dla łatwiejszego usłyszenia mowy klienta.  

Zadbaj o higienę miejsca pracy 

Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie Twoim pracownikom maseczek oraz rękawiczek. Pamiętaj jednak, że te powinny być co jakiś czas wymieniane, spędzenie ośmiu godzin w biurze w jednej maseczce i rękawiczkach na pewno nie zabezpieczy przed roznoszeniem się wirusów. Pracownicy oraz klienci powinni mieć też dostęp do swobodnej dezynfekcji rąk.  

Poza odkażaniem rąk pracowników należy dezynfekować też całe pomieszczenie. Jak udowodniono, wirusy mogą przetrwać w zależności od powierzchni nawet do 17 dni. Dobrze więc regularnie przecierać często dotykane miejsca z pomocą płynu zawierającego alkohol. Szczególnie warto zwrócić uwagę na klamki czy powierzchnie blatów. Do tego, przy okazji dezynfekcji warto dobrze wywietrzyć pomieszczenie.  

W czasie pandemii ważną rolę odgrywa także dystans między ludźmi. Dlatego w miarę możliwości zadbaj, aby pracownicy utrzymali 1,5 do 2 metrów od siebie. To samo powinno tyczyć się Twoich klientów. Tutaj pomogą Ci na przykład oznaczenia na podłodze. 

Aby utrwalić informacje o zasadach BHP zarówno w trakcie pandemii, jak i po jej skończeniu, zwróć się do nas. Przekażemy Ci oraz Twoim pracownikom aktualną wiedzę. Nasz zespół dobrze wie, jak w przystępny sposób przedstawić zawiłe zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Już dziś skontaktuj się z nami, a dobierzemy ofertę szkoleń na miarę Twojej firmy! Zadzwoń teraz